FAYANS NEDİR ?

Fayans , günümüzde seramik ya da porselen karo olarak adlandırılan; toprağın belirli karışımlar ile hazırlanıp, preslendikten sonra desen verilip pişirilerek hazırlanan yer ve duvar kaplamalarına verilen addır.

Fayans kelimesi günümüze Faenza ‘dan gelmektedir. Faenze İtalya’da bulunan ve seramikleri ile çok ünlü olan bir ildir.

İçerik olarak fayans, kil, kaolin, kuvars, feldspat ve kalker gibi madenlerin farklı oranlarda karıştırılarak çamurun yani fayansın ham maddesinin elde edilmesiyle oluşmaktadır.

Günümüzde fayans kelimesi geçtiğinde İtalya, İspanya ve Türkiye yani ülkemiz bu işte öncü olarak görünse de; fayans doğu ülkelerinde 7. yy dan bu yana üretilmekte ve kullanılmaktaydı. Sonrasında Araplar tarafından İspanya ve Sicilya’ya geçişi sağlandı. Buradan da Fransa, İtalya gibi ülkelere geçişi sağlanarak yayılmaya başlamıştır.

Fayanslar pres işlemi sonrasında sırlanarak fırınlama yani pişirilme işleminden sonra hazır hale gelmektedir. Fayanslar ile seramik karolar arasındaki en büyük fark geçişi baskıları ve renkleri ile olmuştur. Eski fayans modelleri bilindiği üzere beyaz üzerine basit çiçek desenleri ya da buna benzer desenler ile üretilmekteydi.

SERAMİK

Seramiklerin hayatlarımızdaki yeri ateşin bulunması kadar eskidir neredeyse. Ne de olsa insan önce ateşi buldu sonra besinlerini pişirmeyi akıl etti. Bu esnada besinlerin muhafazası için kaplara ihtiyaç duyuldu. Yemeklerin korunması için farklı malzemelerden de kaplar yapılmıştır ama neticede bu iş için doğadaki en uygun madde akla geldi. Toprak ve böylece seramikler doğmuş oldu.

Seramikler o zamanlardan günümüze kadar değerini kaybetmeden-aksine her geçen gün arttırarak- gelen ender malzemelerdendir. Bir aralar teflon tavalar pek meşhurdu ama aslında zararlı olduğu ve içinde kanser tehlikesini barındırdığı ortaya çıkınca seramik kaplama tencere ve tavalar mutfaklarda başköşeyi aldı. İnsan sağlığına hiçbir zararı olmaması sayesinde evlerin vazgeçilmezlerinden olan seramikler dekorasyonda da vazgeçilmez unsurlardandır.

Banyo ve mutfağında seramik kullanılmayan koridorları seramik döşenmemiş bir ev bulmak neredeyse imkânsızdır. Çok şık duran seramikler kolay temizlenebilmesi nedeniyle de ev hanımları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Hele ki günümüzde dijital ortamlarda özel efektlerle tasarlanan seramik modelleri sayesinde salonların bile yer kaplamalarında seramik kullanılmaktadır.

Her geçen gün artan model seçenekleri değişik ve göz alıcı renkleri sayesinde de seramiklere talep gittikçe artmaktadır. Tabi ki seramikler için önemli bir unsur da kalitesidir. Kullanılan zemine uygunluğuna ve teknik özelliklerine dikkat edilmesi gerekir. Bu yüzden markası çok önemlidir. Seramikte marka deyinde ise akla gelen ilk isimlerden birisi de şüphesiz Nur Yapı.

Sektörde edindiği sağlam yere gelmesinde siz değerli müşterilerinin katkısı yadsınamaz Nur Yapı’nın kuruluşundan beri hiçbir zaman vazgeçmediği kaliteli hizmet anlayışı onu mutlaka daha da ilerilere taşıyacaktır. Yer karoları duvar karoları gibi bütün seramiklerde yüksek kalitede bol çeşit ve desende ürettiği ürünleriyle müşterilerinin göz bebeği olmuştur. İstediğiniz renk ve desende zevkinize uygun seramikleri bulabileceğiniz en doğru adres Nur Yapı’dır.

Uygun fiyat seçenekleri ile de müşterilerinin yalnızca zevklerine değil bütçelerine de hitap eden firmamız için siz değerli müşterilerinin memnuniyeti her zaman ön planda tutulmuştur. Siz de kaliteyi uygun fiyata almak istiyorsanız muhakkak bir Nur Yapı ile iletişime geçiniz.

ÖRNEK UYGULAMALAR